تور تجاری چیست؟

تور تجاری چیست؟

سفر کاری، ماموریت کاری یا تور تجاری  به یکی از حوزه های قابل توجه صنعت گردشگری تبدیل شده است و این حوزه پتانسیل بالایی برای رونق بخشیدن به چرخه صنعت توریسم دارد. در سال 2017، صنعت سفر و گردشگری جهان بیش از 10 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی کمک کرد. از این مقدار، گردشگری تجاری سهم قابل توجهی را با مجموع 1.23 تریلیون دلار داشته است سیستم‌های حمل‌ونقل و زیرساخت‌های جامعه مدرن رو به پیشرفت وتوسعه است و بنابراین تور تجاری اهمیت زیادی برای قدرت اقتصادی بیشتری نسبت به گذشته دارد در این مقاله توضیح خواهم داد که تورتجاری چیست، چرا تور تجاری بخشی از صنعت گردشگری است و چه مزایایی دارد

تور تجاری چیست ؟

تور تجاری یا سفر تجاری، اساساً شکلی از سفر است که شامل انجام فعالیت های تجاری خارج از کشور است سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد ، گردشگران را افرادی تعریف می‌کند که به مکان‌هایی خارج از محیط معمول خود تا برای اوقات فراغت، کسب و کار و اهداف دیگر سفر و در آن اقامت می‌کنند و تجارت را به بخش مهم و جدایی ‌ناپذیرخود تبدیل می‌کنند فعالیت های گردشگری تجاری شامل شرکت در جلسات، کنگره ها و نمایشگاه ها است به نقل از فعالان این صنعت : “تور تجاری برای افرادی است که به دنبال اهداف مرتبط با کارشان سفر می کنند تور تجاری یکی از قدیمی‌ترین اشکال گردشگری است که انسان از زمان‌های بسیار قدیم به منظور پیشرفت و توسعه کسب و کار،سفر کرده است

چرا تور تجاری مهم است ؟

یک رابطه مستقیم و قوی  بین اقتصاد یک کشور و تور تجاری وجود دارد تحقیقات نشان میدهد، مسافران تجاری حساسیت کمتری نسبت به مخارج و هزینه‌های خود دارند، زیرا هزینه های خودشان را معمولاً بخشی از هزینه های تجاری، تخصیص می‌دهند. مسافران تجاری در طول سفر خود تا چهار برابر بیشتر از هر نوع گردشگر دیگری هزینه می کنند بنابراین، گردشگری تجاری کمک های اقتصادی قابل توجهی به اقتصاد محلی و جهانی می کند. تور تجاری همچنین توسعه زیرساخت‌های پیشرفته و سیستم‌های حمل و نقل را ارتقا می‌دهد که باعث افزایش درآمد مردم منطقه میشود. این شکل از گردشگری همچنین از گردشگری تفریحی نیز پشتیبانی می کند زیرا مسافران تجاری تمایل دارند هر دو فعالیت را با هم ترکیب کنند. این نوع گردشگری، ترکیبی از «کسب و کار» و «فراغت» نامیده می شود

انواع تور های تجاری

شرکت در نمایشگاه : مسافران تجاری ممکن است به منظور شرکت در نمایشگاه سفر کنند. نمایشگاه ها فرصت هایی را برای کسب و کارها فراهم می کند تا با جامعه بین الملل ارتباط برقرار میکنند. صنعت نمایشگاه دو گروه از مردم را جذب می کند: کسانی که کالایی برای فروش دارند و کسانی که به دنبال اطلاعات در نمایشگاه حضور پیدا میکنند شرکت در جلسات : در بسیاری از سفرهای کاری، مسافر تور تجاری، در طول سفر خود جلساتی برای شرکت در آن خواهد داشت. جلسات ممکن است قرار ملاقات با مشتریان باشد، جلسه  با هیئت مدیره در شرکت یا شعب بین المللی یا یک جلسه توجیهی با کارکنان یک شعبه جدید دعوت شرکتهای تجاری : مهمان نوازی شرکتی شکلی از سفر کاری است و زمانی انجام می شود که یک شرکت از مهمانان خود برای شرکت در یک رویداد یا یک فعالیت سازمان یافته بدون هزینه اضافی دعوت می کند. مهمان نوازی شرکتی ابزار ارزشمندی است که توسط شرکت‌ها برای تقویت روابط داخلی و خارجی با شرکت یا برندسازی در محافل استفاده می‌شود شرکت در همایش : کنفرانس یا همایش یک جلسه رسمی با افرادی که علاقه مشترک دارند، در یک صنایع مشترک است که ممکن است یک یا چند روز طول بکشد. مزایای تور تجاری : گردشگری تجاری مزایای زیادی دارد. ارزش اقتصادی صنعت گردشگری بسیار قابل توجه و گسترده است واز همه مهمتر، اقتصاد محلی از جمله : رزرو هتل،فروش صنایع دستی و… ایحاد میکند از جمله مزایای دیگری که تور تجاری برای گردشگر ایجاد میکند میتوان به این موارد اشاره کرد : سفرهای تجاری موجب توسعه ی مهارت های حرفه ای و بهبود موقعیت شغلی شما سفر های تجاری اعتماد به نفس شما را تقویت می کنند سفر کاری باعث ارتباط بیشتر گردشگران با خانواده میشود و… شزکت آریا گراپ پارت با 10 سال سابقه فعالیت در برگزاری تورهای تجاری، اعزام و پذیرش هیات های تجاری، برگزاری پاویون تخصصی در نمایشگاه‌های بین‌المللی با کسب مجوز از سازمان‌های دولتی در کلیه کشورها موجب فراهم کردن امکانات زیر بنایی در جهت برگزاری نمایشگاه‌های تجاری و بازاریابی و پل صادرات و واردات در بازارهای بین‌المللی می‌باشد
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرایط ثبت نام تور

واریز مبلغ 50.000.000 ریال (5 میلیون تومان ) به شماره کارت 6037-6976-4015-9494 بانک صادرات به نام  آقای  سید هاشم فاطمی در زمان ثبت نام و ارسال فیش واریزی جهت تهیه دعوتنامه رسمی از نمایشگاه .

(این مبلغ در صورتی که دعوتنامه اخذ گردد و مسافر اعلام انصراف سفر کند قابل بازگشت نمی باشد .)

 • مبلغ پیش پرداخت سفر پس از اخذ دعوتنامه 300 یورو می باشد  که بایستی توسط مسافر در ابتدا پرداخت گردد .
 • پرداخت مبلغ بلیط پرواز در زمان صدور اخذ میگردد .
 • تسویه کاملا بخش یورویی پکیج قبل از ورود به سفارت بایستی انجام شود  .
 • ورودی سفارت برای وقت عادی 107 یورو ، وقا ویژه 151 یورو بعهده مسافر است .
 • مبلغ 500 هزار تومان جهت اخذ وقت سفارت بعهده مسافر است چون بایستی از کارت خود مسافر به حساب دفتر CKGS واریز گردد .

تعهدات مسافر

 • مسافر بایستی در هنگام تحویل مدارک از طرف شرکت مجری (شامل : دعوتنامه ، کارت نمایشگاه ، واچر هتل ، بیمه و ….)نسبت به ارائه ضمانتنامه خود (براساس اعلام مبلغ توسط مجری اقدام نموده و یا چک صیادی معادل مبلغ ضمانت نامه در وجه مجری به تاریخ 15 روز قبل از سفر ارائه نماید و هنگامی که اقدام به ارائه ضمانت نامه نمود شرکت مجری چک مسافر را عودت خواهد داد . در غیر اینصورت شرکت مجری این اختیار را دارد که چک را به نفع شرکت ضبط نماید .(تمام شرایط این بند در قالب تعهدنامه ای توسط شرکت مجری به مسافر ارائه خواهد شد .)

 

 • میزان مبلغ ضمانت نامه براساس شرایط مسافر بعهده شرکت مجری می باشد .

مبلغ ضمانت نامه برای افراد زیر 30 سال 5.000.000.000 ریال

مبلغ ضمانت نامه برای افراد مجرد بالای 30 سال معادل 4.000.000.000 ریال

مبلغ ضمانت نامه برای زوج ها هر نفر 3.500.000.000 ریال

 

 • درخواست ویزا براساس مدت زمان دعوت نامه خواهد بود . لذا تصمیم گیری در خصوص مدت زمان بیشتر یا کمتر به عهده شرکت مجری نبوده و در اختیار کنسولگری ایتالیا می باشد . در صورت صدور به مدت زمان ویزا بیشتر یا کمتر شرکت مجری هیچگونه مسئولیتی ندارد.
 • باتوجه به افزایش نرخ بلیط پرواز در زمان نزدیک به سفر، مسافر بایستی به صورت دقیق مشخص نماید که بلیط درخواستی قبل از صدور ویزا صادر گردد یا خیر و شرکت مجری هیچ گونه مسئولیتی در قبال افزایش نرخ پرواز به نسبت آنچه که در ابتدای ثبت نام مطرح می­­شود ندارد.
 • در صورتی که مسافر پس از آماده شدن مدارک ویزاشامل : دعوتنامه، ووچر هتل و … (قبل از ورود به سفارت) از ادامه مسیر انصراف دهد مبلغ 150 یورو بابت خدمات ارایه شده کسر و الباقی پیش پرداخت عودت داده می شود .

 

 • در صورت ریجکت شدن از سوی سفارت مبلغ 200 یورو کسر و الباقی عودت داده می شود .

 

 • در صورتی که پس از صدور ویزا، مسافر به هر علتی از انجام سفر انصراف دهد، بایستی کلیه هزینه های پکیج به شرکت مجری پرداخت گردد و پاسپورت مسافر تا پایان اعتبار ویزا در نزد شرکت مجری باقی خواهد ماند.
 • هزینه ورودی سفارت به عهده مسافر می باشد که در صورت ریجکت شدن این مبلغ از طرف سفارت بازگردانده نخواهد شد .
 • بیمه سفر تا سقف 30.000 یورو به عهده مجری و برای مبلغ بالاتر از آن به عهده مسافر می باشد .(پیشنهاد میشود افراد بالای 65 سال از بیمه سفر با سقف 50.000 یورو استفاده کنند.)

تعهدات مجری :

 • مشاوره در خصوص شریط سفر و تهیه مدارک لازم مطابق با استانداردهای سفارت.
 • کنترل کامل مدارک مسافر قبل از ورود به سفارت (در صورتی که به موقع و طبق زمانبندی مجری از سوی مسافر ارائه گردد) و یادآوری جهت رفع نواقص.
 • تهیه دعوتنامه رسمی جهت درخواست ویزا شنگن.
 • ارائه رزرو پرواز جهت سفارت.
 • ارائه واچر هتل بر روی سربرگ رسمی هتل جهت سفارت.
 • تهیه بیمه سفر طبق استانداردهای سفارت.
 • مشاوره در جهت انتخاب بهترین پرواز با قیمت مناسب در زمان درخواست مسافر.
 • برنامه ریزی سفر با بهترین موارد قابل اجرا برای گروه.